На 20 ноември в 13 часа в 9. Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ беше открита изложбата „Le Maroc en Images“, посветена на Международния ден на учителя по френски език. Събитието отбеляза значимостта на френския език като културен мост, свързващ континенти и народи, и представи пъстро пътешествие из Мароко чрез изкуството на фотографията.
Изложбата включва 50 фотографии, подбрани от г-жа Светлана Тодорова, и създадени от настоящи и бивши ученици на гимназията, както и от директора – г-жа Емилия Богданова. Кадрите, заснети по време на пътуване в Мароко за участие в международния фестивал FICAP, улавят очарованието в колоритния свят на Мароко – от оживените улици на Маракеш, през величествените Атласки планини, до уединените кътчета на Загора и нейните околности.
В началото на събитието г-жа Вяра Любенова, в качеството си на председател на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България, отправи приветствени думи към гостите. Тя изрази радостта си, че откриването на изложбата е част от честванията на Международния ден на учителя по френски език, и подчерта значимостта на преподавателите като „проводници на знания и строители на мира“. „Тази изложба е ярко доказателство за културния обмен, който осъществяваме благодарение на френския език – език, който свързва хора и отваря нови хоризонти“, заяви г-жа Любенова като благодари на всички гости и партньори.
В своето изказване директорът на гимназията,    г-жа Емилия Богданова, наблегна на важността на френския език и възможностите, които той предоставя. Тя акцентира върху това, че френският език не е просто средство за комуникация, а ключ към културното богатство на света. Учениците бяха насърчени да се възползват от възможностите, които френският език предоставя, за да разширяват своите хоризонти и да пътуват колкото може повече.
Поздравително слово към организаторите и присъстващите отправиха Нейно Превъзходителство Закия ел Мидауи, посланик на Мароко в България и доайен на дипломатическия корпус, Емануел Самсон, директор на CREFECO, г-жа Аксения Бонева, държавен експерт в дирекция „Права на човека“ към Министерството на външните работи и отговаряща за Франкофонията, доц. д-р арх. Цветелина Даскалова-Иванова от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). В залата присъстваха също и почетните журналисти Гергина и Владо Дворецки.
Г-жа Светлана Тодорова изрази своята гордост от това, че за пръв път организира изложба, обединяваща творчеството на бивши и настоящи ученици, както и на самия директор на гимназията – Емилия Богданова. Тя отбеляза, че снимките не само отразяват впечатленията от Мароко, но и показват развитието на художествения талант и естетическия усет на учениците.
Учениците, участници в изложбата, също се обърнаха към своите съученици с призив да използват възможностите, които Френската гимназия предлага. Те споделиха вдъхновяващи разкази за участието си в международния фестивал и подчертаха как френският език им е помогнал да се свържат с нови култури и да разширят своя мироглед.
Финалът на събитието беше белязан от музикална програма, подготвена от хора на гимназията с подкрепата на Георги Николов, учител по музика. Тяхното изпълнение внесе радост и вдъхновение, превръщайки откриването на изложбата в истински празник на културата и франкофонията.
„Le Maroc en Images“ остава в сърцата на всички присъстващи като ярък пример за това как изкуството и езикът могат да свързват хора и да изграждат мостове между светове.
Събитието се организира с подкрепата на Международната федерация на преподавателите по и на френски език.
Текст: Сиана Бончева
Снимки: АПФБ
1 коментар
  1. Здравейте, много вдъхновяващо! Публикувайте, моля ви няколко снимки на гимназистите в Мароко!
    Благодаря ви предварително,
    Цвети

Вашият коментар

Писането на български език и на кирилица е задължително.