Дните през м. март са обявени за дни на френския език и на франкофонията, а 20 март е оповестен за Международен ден на франкофонията.
От 1993 г. България е част от франкофонското семейство, което наброява повече от 50 държави със статут на пълноправни членове, също така и немалко страни със статути на асоциирани и на наблюдатели, от петте континента на света. В случая ролята на френския език не се свежда просто до средство за общуване, а е по-скоро носител на ценностна система, основаваща се на демократични принципи в защита на мира, правата на човека и културното многообразие.
Тази година честването на франкофонията за 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ и още три български престижни гимназии, бе под знака на удостояването със звание, уверяващо осигуряване на високо качество на обучението по и на френски език и допринасяне за взаимодействието между европейските култури.
В програмата от изяви на ученици от Френската гимназия бяха включени концерти, театрални постановки, конкурси, лекции и рецитали.
· От 20 февруари до 17 април се проведе традиционния конкурс по превод, в който тази година участваха 310 ученика от 22 гимназии с интензивно преподаване на френски език. И младите преводачи от 9. ФЕГ се пренесоха в 3098 година, за да преведат три откъса от все още неиздадената книга на Клер Юбак „Машина за забрава на времето“.
· Тазгодишното издание на маратона по творческо писане (Marathon d’écriture), организиран в България от Асоциацията на преподавателите по/на френски език (АПФБ) съвместно с Френския институт, включи рекорден брой участници от цялата страна – 109 екипа.
Избраните десет думи-чуждици, които френският език гостоприемно е приел, бяха покана за пътешествие. Тази покана-предизвикателство приеха и участниците от 9. ФЕГ (10, 11 и 12 клас), с което силно затрудниха журито.
На националния кръг бяха наградени ученици от 9 ФЕГ:
Първа награда в категория „проза“:
Ивелина Петрова, Росица Кирова и Георги Божинов (12 клас) за „Voyage de la conscience“
Втора награда в категория „проза“:
Лидия Захариева, Пламена Кацарова, Симеон Джамбов и Тереза Йотова (11 клас) за „Le chemin vers l’ailleurs“
Четвърто място и награда за оригиналност в категория „проза“:
Камелия Димитрова, Лилия Христова и Райна Божкова (11 клас) за „L’ailleurs“
Поощрителна награда в категория „поезия“:
Константин Николов, Любомир Доков и Симеон Петров за „La vérité de l’autre côté“
· В конкурса по франкофонска диктовка, организиран от Франкофонски регионален център за Централна и Източна Европа (CREFECO), Френският институт и франкофонския център към СУ „Свети Климент Охридски“, Светла Стоянова и Симеон Джамбов от 11 клас се състезаваха със студентите на ниво В2- стихотворение от Еме Сезар. Поздравления за Симеон Джамбов, който се класира на 4-то място и бе отличен с грамота.
· На 16 март 2015 год., десетокласници и хорът на Френската гимназия участваха в официалното отриване на Седмицата на франкофонията в България във Франкофонски регионален център за Централна и Източна Европа (CREFECO) в присъствието на г-жа Катя Тодорова, зам.-министър на външните работи, на извънредния и пълномощен посланик на Кралство Мароко в България г-жа Латифа Ахарбаш и представители на дипломатически мисии.
След официалното откриване се проведе междукултурна среща на тема „Франкофонията на петте континента“, по време на която присъстващите се запознаха чрез музика, песни и гастрономически специалитети с културното и езиково многообразие на страните във франкофонското пространство (Мароко, Мадагаскар, Канада-Квебек и т.н.)
· Във връзка с конкурса „Предизвикателство да четем“ и конкурса по превод, ученици от 9 и 10 и 11 клас се срещнаха с писателките Клер Юбак и Анаис Сотие във Френския институт. За едни това бе повод да опознаят авторите на книгите, които са прочели и да получат автограф, за други да си изяснят някои неясни пасажи като при превода… А тези, които все още не познаваха френските писателки си тръгнаха с желание да прочетат книгите им.
· И тази година, 9 ФЕГ взе участие в оспорваното състезание „ Предизвикателство да четем“ (Défi lecture). Нашият отбор бе от Далия Георгиева, Дариана Атанасова, Савина Николова и Томина-Стефани Павлова от десети клас.
· По случай Международния ден на Франкофонията, група от най-изявените ученици от 11 и 12 клас, бяха поканени в Народното събрание, за да участват в международна конференция „Култура, иновации, развитие. Франкофонски практики“, организирана в партньорство с Министерството на външните работи, Групата на франкофонските посланици в София, Френският институт в България, Българската секция на Асоциацията на носителите на френския Орден на Академичните палми и Българската секция на Съюза на франкофонската преса.
· В тазгодишното издание на Франкофонското рали, осмокласниците от 9. ФЕГ участваха с четири отбора, три от които се класираха на първо, второ и трето място.
· За втора поредна година, учениците от Френската гимназия участваха в театралния проект “Вавилонски театър”, съвместно с френското училище “Виктор Юго”. Театралните постановки се изпълняват на български, френски и английски език. Поздравления за нашите деветокласници, които представиха пиесата „Семейство Безвъздух или история, която завърша без въздух“, част от спектакъла „Четирите елемента“, в залата на Френския институт в София и на Франкофонския фестивал в Стара Загора.
Вашият коментар